← Wszystkie newsy
Škoda Auto po trzech kwartałach 2026 roku: świetne wyniki i druga pozycja w Europie
Škoda (newsroom PL)

Škoda Auto po trzech kwartałach 2026 roku: świetne wyniki i druga pozycja w Europie

  • Wzrost dostaw: w pierwszych dziewięciu miesiącach Škoda Auto dostarczyła klientom na całym świecie 812 400 pojazdów (+6,1% rok do roku), umacniając swoją drugą pozycję wśród najchętniej wybieranych marek samochodowych w Europie (UE 27+4)
  • Stabilne wyniki finansowe: przychody ze sprzedaży osiągnęły poziom 23,1 mld euro (+3,5%), zysk operacyjny wzrósł do 1,9 mld euro (+7,4%), a rentowność sprzedaży zwiększyła się do 8,3% (8,0% w analogicznym okresie ubiegłego roku)
  • Elektryfikacja wciąż przyspiesza: światowe dostawy aut w pełni elektrycznych oraz hybryd typu plug-in wzrosły o 34,7%, osiągając poziom 203 100 egzemplarzy. Do połowy października marka zebrała ponad 82 000 zamówień na modele Epiq i Peaq
  • Dalszy rozwój w Indiach: dostawy osiągnęły poziom 53 200 pojazdów (+7,8%), a ofertę rozszerzyły zmodernizowane modele Slavia i Kushaq.

W pierwszych trzech kwartałach 2026 roku Škoda Auto wypracowała bardzo dobre wyniki. Przychody ze sprzedaży wzrosły o 3,5% do 23,1 mld euro, zysk operacyjny wzrósł o 7,4% do 1,9 mld euro, a przepływy pieniężne netto (cash flow) osiągnęły poziom 1,8 mld euro. Rentowność sprzedaży utrzymuje się na stabilnym poziomie 8,3% (w ubiegłym roku: 8,0%), co potwierdza pozycję Škody jako jednej z najbardziej zyskownych marek wolumenowych w Europie. Czeski producent dostarczył klientom na całym świecie 812 400 samochodów, co oznacza wzrost o 6,1% rok do roku. Na swoim kluczowym rynku w Europie (UE 27+4) Škoda zarejestrowała 666 798 pojazdów, umacniając się na drugiej pozycji wśród najchętniej wybieranych producentów. Modele w pełni elektryczne oraz hybrydy typu plug-in odpowiadają już za 29,8% dostaw marki w tym regionie (w analogicznym okresie ubiegłego roku: 24,1%). Popyt na auta z napędem elektrycznym dodatkowo napędzają dwa nowe modele – Epiq oraz Peaq – na które do połowy października zebrano łącznie ponad 82 000 zamówień. Škoda utrzymała także wzrostowy trend w Indiach, gdzie dostawy sięgnęły 53 200 egzemplarzy (+7,8%), do czego przyczyniło się duże zainteresowanie odświeżonymi wersjami modeli Slavia i Kushaq.

- Rentowny wzrost w pierwszych dziewięciu miesiącach 2026 roku dowodzi skuteczności naszego modelu biznesowego, w którym klient zawsze znajduje się na pierwszym miejscu. To solidny fundament przed wymagającym kolejnym rokiem, w którym zmierzymy się z jeszcze ostrzejszą konkurencją oraz presją na marże wynikającą z dynamicznego rozwoju naszych modeli elektrycznych. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy zwiększyliśmy dostawy o 6,1 procent i obroniliśmy drugie miejsce wśród najchętniej wybieranych marek samochodowych w Europie. Nasz zysk operacyjny wzrósł o 7,4 procent, a rentowność sprzedaży osiągnęła poziom 8,3 procent. Za tym wynikiem stoi nasza najbardziej wszechstronna i najnowocześniejsza gama modeli, dyscyplina finansowa oraz stałe podnoszenie efektywności. Chciałbym podziękować naszym klientom za zaufanie do marki, a także pracownikom, dostawcom, partnerom handlowym i związkom zawodowym. Tego zespołowego ducha będziemy potrzebować również w przyszłości, aby utrzymać wysokie tempo i sprostać nadchodzącym wyzwaniom – podkreśla Holger Peters, członek zarządu Škoda Auto p.o. prezesa.

Zwiększenie dostaw na świecie i umocnienie pozycji w Europie: Škoda drugą najchętniej wybieraną marką samochodową

W okresie od stycznia do września Škoda Auto dostarczyła klientom na całym świecie 812 400 pojazdów, co oznacza wzrost o 6,1% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Na rynku europejskim (UE 27+4) czeski producent umocnił swoją pozycję wicelidera sprzedaży, co potwierdzają oficjalne dane branżowego stowarzyszenia ACEA.

Największym rynkiem dla marki pozostają Niemcy, gdzie dostarczono 178 300 pojazdów (wzrost o 15,9% rok do roku). Wzrosty dostaw odnotowano również na innych kluczowych rynkach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii (71 700; +8,4%), Czechach (70 500; +4,2%), Polsce (50 700; +10,4%) oraz Francji (39 800; +10,0%).

Spośród rynków pozaeuropejskich liderem pozostają Indie (53 200; +7,8%), a za nimi plasuje się Turcja (32 600; +1,2%).

Pod względem procentowego wzrostu rok do roku najlepiej poradziły sobie Egipt (+48,8%), Węgry (+19,4%) i Belgia (+17,1%).

Modele elektryczne Škody w czołówkach rankingów, Elroq trzecim najpopularniejszym samochodem elektrycznym w Europie

W pierwszych trzech kwartałach potwierdził się rosnący popyt na zelektryfikowane samochody Škody, ze szczególnym uwzględnieniem modeli w pełni elektrycznych. Na całym świecie marka dostarczyła 203 100 pojazdów elektrycznych i hybryd typu plug-in, co stanowi wzrost o 34,7% rok do roku.

W Europie (UE 27+4) auta z wtyczką odpowiadają już za niemal jedną trzecią (29,8%) wszystkich dostarczonych samochodów marki. Dostawy samych elektryków w tym regionie wzrosły o 41,3%, osiągając poziom 167 400 egzemplarzy.

Kluczowy udział mają w tym linie modelowe Elroq i Enyaq, które zajmują odpowiednio trzecie i czwarte miejsce wśród najchętniej kupowanych aut elektrycznych w Europie.

Elroq jest najpopularniejszym modelem elektrycznym w Danii, Niemczech i na Słowacji, drugą pozycję zajął w Czechach, Holandii oraz Szwajcarii, a na trzecim miejscu uplasował się w Polsce i Austrii. Światowe dostawy modelu Elroq sięgnęły 92 200 sztuk (+52,7% rok do roku).

Na model Enyaq zdecydowało się globalnie 72 700 klientów. Auto stało się numerem jeden wśród elektryków w Czechach. W pierwszej trójce najchętniej wybieranych samochodów na prąd znajduje się również w Danii, Austrii, na Słowacji, w Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii. Dzięki tym wynikom Škoda awansowała na piąte miejsce wśród najpopularniejszych marek aut elektrycznych w Europie.

Nowe modele Epiq i Peaq rozszerzyły ofertę do 14 linii modelowych

W tym roku Škoda Auto podwoiła swoje portfolio aut elektrycznych, wprowadzając na rynek dwa nowe, w pełni elektryczne modele: Epiq i Peaq. Zainteresowanie klientów jest ogromne, co potwierdza ponad 82 000 zamówień zebranych do połowy października.

Model Epiq jest produkowany w Hiszpanii, natomiast SUV Peaq powstaje w głównym zakładzie marki w Mladej Boleslavi. Škoda Auto oferuje obecnie łącznie 14 linii modelowych, co stanowi rekord w historii firmy. Najpopularniejszym modelem marki Škoda pozostaje Octavia z wynikiem 138 000 dostarczonych pojazdów (-2,9%). Na kolejnych miejscach uplasowały się Kodiaq (107 800; +11,9%), Kamiq (92 200; -3,3%), Elroq (92 200; +52,7%) oraz Fabia (88 100; -2,1%).

Dalszy wzrost dostaw w Indiach

Škoda Auto kontynuowała wzrosty również w Indiach. Dostawy zwiększyły się o 7,8% rok do roku, osiągając poziom 53 200 pojazdów, co jeszcze bardziej umocniło pozycję Indii jako czwartego co do wielkości rynku dla czeskiej marki. Ponadto wzrost dostaw odnotowano w Afryce Północnej, zwłaszcza w Egipcie (5 000 pojazdów; +48,8%) oraz w Maroku (4 700 pojazdów; +4,5%).

Grupa Škoda Auto – kluczowe wskaźniki gospodarcze za pierwsze trzy kwartały 2026 roku

  Styczeń-wrzesień 2026Styczeń-wrzesień 2025Zmiana (%)
Dostawy do klientówpojazdów812,400765,700+6.1
Produkcjapojazdów856,400837,000+2.3
Sprzedażpojazdów899,100869,700+3.4
Przychody ze sprzedażymln euro23,13222,342+3.5
Wynik operacyjnymln euro1,9231,790+7.4
Rentowność sprzedaży%8.38.0–
Inwestycjemln euro1,1611,304−11.0
Przepływy pieniężne nettomln euro1,7821,934−7.9

Materiał prasowy udostępniony przez biuro prasowe Škoda (newsroom PL). Publikujemy w całości; oryginał u źródła.